DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 8




Na spotkaniu w dniu 21 wrzesień 2006 roku rozważaliśmy z ks. Januszem Sądelem słowa Benedykta XVI, wygłoszone podczas Mszy św. na błoniach Ratyzbony 'Islinger Feld'.
A oto krótka notatka z naszego spotkania:

 

Benedykt XVI mówił na temat tajemnicy naszej wiary: „Kto wierzy nie jest sam”. „Wiara gromadzi nas razem i daruje nam święto. Daje nam radość Boga, stworzenia, radość bycia z sobą nawzajem.” Bóg powołał nas szczęścia. Naszą nagrodą za dobre życie jest zbawienie. I to jest nasz życiowy cel. Dobrze znoszone cierpienie związane z naszą ziemską egzystencją, zaowocuje życiem wiecznym. A więc cierpienie ma sens w perspektywie wieczności.
Benedykt XVI przypomniał nam istotę naszej wiary: „Wierzymy w Boga – w Boga – początek i cel ludzkiego życia. W Boga, który wchodzi w nas, ludzi – od którego pochodzimy i który jest naszą przyszłością. W ten sposób wiara jest zawsze nadzieją, pewnością, że mamy przyszłość i że nie spadamy w próżnię.”
Człowiek niewierzący szybko straci sens życia: materializm nie zaspokoi wszystkich jego pragnień. Jako chrześcijanie mamy obowiązek ciągłego poszukiwania na nowo ścieżek, po których prowadzi nas Bóg. Przez całą ziemską egzystencję mamy pytać samych siebie, czy nasze czyny podobają się Stwórcy. To nie jest łatwe, ale nie możemy narzekać, bo Bóg nam daje łaski rozpoznania swojej drogi i środki do realizacji celu. Benedykt XVI wspomniał, że: „Musimy dostrzec naszą misję w historii i

Trójca Święta Boleściwa,- fragment obrazu El Greco, Prado Madryt. Wielcy Malarze, El Greco, część 64. spróbować na tę misję odpowiedzieć. Potrzebny nie jest lęk, ale odpowiedzialność – odpowiedzialność i troska o nasze zbawienia , o zbawienia całego świata.”

Najważniejsze, to zawierzyć Bogu do końca, bo tylko On wie, co jest dla mojego zbawienia dobre. Dlatego człowieka można zrozumieć tylko przez Chrystusa. Benedykt XVI przypomniał nam, że: „Bóg przyjął ludzkie oblicze. Koch nas tak bardzo, że dał się przybić do krzyża, żeby ludzkie cierpienia zanieść do serca Bożego. Dzisiaj, kiedy widzimy patologie i choroby niebezpieczne dla życia religii i rozumu, niszczenie wizerunku Boga przez nienawiść i fanatyzm, ważnym jest, aby wyraźnie powiedzieć, w którego Boga wierzymy i że uznajemy Jego ludzkie oblicze.”

Anna Kluzek

 
 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 8