DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 32

 

Na spotkaniu w dniu 20 maja 2010 roku ks. Janusz poruszył temat cudów eucharystycznych.

A oto krótka notatka ze spotkania.

W historii Kościoła Bóg pozwolił na to, żebyśmy fizycznie mogli doświadczyć cudu. Możemy doliczyć się aż 180 zdarzeń zaliczanych do cudów eucharystycznych, które są udokumentowane.
A oto jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń:

 

Cud w Lanciano, leżącym na wschodnim wybrzeżu Włoch, wydarzył się w ósmym wieku. W trakcie Eucharystii celebrowanej przez wątpiącego mnicha bazyliańskiego, po dokonaniu konsekracji, hostia stała się Ciałem, a wino zamieniło się w żywą Krew, krzepnąć w pięć grudek. W tamtejszym kościele przechowywanych jest pięć zastygłych grudek Krwi w kryształowym kielichu i Hostia, której badania potwierdziły tożsamość z tkanką mięśnia sercowego. Krew nie wywietrzała, mimo, że kielich nie jest szczelnie zamknięty, Ciało zaś nie zepsuło się, a przecież mija ponad 1200 lat.

Korporał z Orvietto; Cud wydarzył się w 1263 roku. Pewien ksiądz z Pragi przeżywał wątpliwości co do swojej wiary, dlatego postanowił pójść z pielgrzymką do Rzymu. W drodze zatrzymał się w Bolsenie, gdzie odprawił Mszę św. Wtedy to 25 kropli Krwi spadło na korporał. Ksiądz zemdlał. Wówczas w Orvietto przebywał papież. Dowiedziawszy się o zdarzeniu w Bolsenie wysłał tam teologów, którzy potwierdzili prawdziwość cudu. Papież Urban IV uroczyście wprowadził korporał do miasta – była to pierwsza procesja Bożego Ciała.

Cud w Sienie zdarzył się w 1330 roku. Kapłan został wezwany do chorego. W wielkim pośpiechu włożył Hostię między kartki brewiarza. Kiedy nastąpił moment udzielenia Komunii św., ksiądz zobaczył, że w miejscu Hostii kartki brewiarza plamione są Krwią. bł. Szymon Fidiati, powiernik świętych relikwii przekazał jedną z kartek brewiarza, klasztorowi augustiańskiemu w Perugi, a drugą klasztorowi w Casci.

  Święty Korporał z Orvieto

Ciekawostka: ta sama grupa krwi znajduje się na Całunie Turyńskim oraz we wszystkich

relikwiach, związanych z udokumentowanymi cudami eucharystycznymi.

Obecnie badana jest sprawa z Sokółki, ale potrzeba jeszcze czasu, cierpliwości i rozwagi, aby potwierdzić cudowność zdarzenia.

Jedno jest pewne: poprzez cudowne znaki Pan Bóg przypomina nam o swojej żywej obecności. Bo przecież tak naprawdę cud zdarza się w czasie każdej Mszy św. Już dzieci, przyjmujące pierwszą Komunię Świętą powinny wierzyć, że przyjmują prawdziwą Krew i Ciało Chrystusa. W 1274 roku tę prawdę podkreślił sobór lioński.

Duża grupa protestantów podziela nasza wiarę w Eucharystię, że pośród nas jest obecny Chrystus, który podczas Ostatniej Wieczerzy wypowiedział słowa, potwierdzające i zapewniające o cudowności Eucharystii.

  Anna Kluzek

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 32