DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 30

 

18 marca 2010 roku na spotkaniu ks. Janusz poruszył temat sposobu przyjmowania Komunii Świętej. A oto krótka notatka ze spotkania.
Kiedy przystępujemy do Sakramentu Ołtarza najważniejsze jest uświadomienie sobie przyjęcia prawdziwego Ciała i prawdziwej Krwi Pana Jezusa, oczywiście nie wspominając o przygotowaniu do Wieczerzy Pańskiej i stanie łaski uświęcającej, który możemy odzyskać, korzystając z sakramentu pokuty. Komunia Święta gładzi grzechy lekkie. Ale w przypadku niebezpieczeństwa utraty życia, jeżeli wzbudzimy w sobie doskonały żal za grzechy, przyjęcie Ciała Chrystusa może oczyścić nas nawet z ciężkich przewinień.


Inną kwestią jest zachowanie postu jednogodzinnego przed przystąpieniem do Sakramentu Ołtarza. Post jednogodzinny nie obowiązuje osoby chore, które muszą często jeść. Istnieje możliwość przyjęcia Komunii Świętej za osobę chorą, która nie może spożyć Ciała i Krwi Pana Jezusa. Wówczas opiekun chorego, nawet bez zachowania postu jednogodzinnego, przystępuje w imieniu podopiecznego do sakramentu.

Kolejnym problemem jest postawa. Kiedyś przystępując do Wieczerzy Pańskiej należało klękać przy balaskach. Sobór Watykański II wprowadził odmianę, nawiązując do tradycji pierwotnego kościoła. Pierwsi chrześcijanie przyjmowali bowiem Ciało i Krew Pana Jezusa na rękę w postawie stojącej. Ale wraz z rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa, dochodziło do nadużyć.

Francisco De Zurbaran: Agnus Dei, Wielcy Malarze, Francisco De Zurbaran, Cześć 71., str. 12.

Dlatego rozpoczęto udzielać Komunii Świętej klęczącym do ust. Reforma

soboru mająca przywrócić tradycję pierwotną, nie do końca jednak była możliwa do zrealizowania. Procesyjny sposób przystępowania do Wieczerzy Pańskiej objawił mianowicie, że nie wszyscy przyklękają, traktując Sakrament Ołtarza jako gest, bez głębszej refleksji. Z pewnością znakiem i wzorem dla nas powinien być Benedykt XVI, który udziela Komunii Świętej klęczącym, tylko do ust. Jest to przecież najpełniejszy sposób okazywania czci Panu Jezusowi ukrytemu w Hostii.

 
 Anna Kluzek

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 30