DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 29

 

Na spotkaniu w dniu 18.02.2010r. ks. Janusz zaproponował nam refleksję nad Orędziem Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju 2010r., w ramach poznawania nauczania papieskiego.

A oto krótka notatka ze spotkania:
 

Papieskie orędzia na Światowy Dzień Pokoju są ogłaszane od 1968r i stanowią ważny element nauki społecznej Kościoła. Swoje źródło mają one w inicjatywie, którą podjął Raoul Follerau (wybitny humanista XX w.). Follerau w 1954 roku wystosował apel o podjęcie inicjatyw zmierzających do budowania pokoju. Kolejne apele w następnych latach nie odniosły skutku. Dlatego w 1968 podobną inicjatywę podjął papież Paweł VI, który listem z 8 grudnia 1967 roku ogłosił orędzie o ustanowieniu Światowego Dnia Pokoju. Jak w nim zaznaczył – nie ma to być wyłącznie inicjatywa katolicka, ale – jak napisał – „pożądane jest, aby przyłączyli się do niej wszyscy prawdziwi przyjaciele pokoju, jak gdyby była to ich własna inicjatywa”. Od tamtej pory, Światowy Dzień Pokoju jest obchodzony w kościele powszechnym co roku, zawsze 1 stycznia. Papież co roku wybiera temat, któremu poświęca specjalne orędzie podpisywane zazwyczaj 8 grudnia roku poprzedniego. Orędzia papieskie przedstawiają różne aspekty nauki Kościoła katolickiego o pokoju.

Tytuł orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI na 43 już Światowy Dzień Pokoju brzmi: „Jeżeli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia”. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę świata stworzonego i musimy się o niego troszczyć. Jeśli mamy troszczyć się o stworzenia, które nas otaczają, to szczególną uwagę powinniśmy przywiązywać do osób – naszych braci i sióstr oraz mieć wielki szacunek do życia ludzkiego.

Stworzenie jest początkiem i podstawą wszystkich dzieł Bożych, a jego ochrona nabiera dziś

zasadniczego znaczenia dla pokojowego współżycia ludzkości. Papież zauważa bowiem, że została zaburzona harmonia między Bogiem, człowiekiem, a stworzeniem, a kryzysy ekologiczne i gospodarcze są przede wszystkim kryzysem moralnym i błędną wizją panowania człowieka nad ziemią czyli nadużywaniem ziemi i bogactw naturalnych. Środowisko naturalne trzeba bowiem traktować jako dar Boga dla wszystkich, a jego wykorzystanie pociąga za sobą wspólną odpowiedzialność za całą ludzkość, a szczególnie za ubogich i przyszłe pokolenia. Brak świadomości, że człowiek jest powołany przez Boga po to, aby mądrze kierować stworzonym światem skutkuje degradacją środowiska, ogólnym niepokojem na świecie i staje się łatwym zarzewiem konfliktów zbrojnych. Rodzi także poczucie niesprawiedliwości jednostki przez nieuznawanie ich potrzeb, brak poszanowania i tolerancji.  Prawdziwy pokój rodzi się w sercu człowieka: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi (Mt 5, 9)”. To szczególne przesłanie dla chrześcijan w zakresie bycia zawsze i wszędzie aktywnymi budowniczymi pokoju. Orędzie Benedykta XVI to apel o szacunek dla przyrody, pokojowe wykorzystanie Ziemi i bogactw naturalnych które są dobrami od Boga dla pożytku całej ludzkości – szczególnie ubogich, w imię sprawiedliwego funkcjonowania człowieka w świecie przyrody.

  Zofia Serewko

 

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 29