DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 25

 

 

 

23 lipca 2009 roku, na spotkaniu wspominaliśmy pobyt kard. Karola Wojtyły w Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starej Wsi koło Brzozowa 10 września 1978 roku, na zakończenie obchodów stulecia koronacji cudownego obrazu. Naturalnie nie wszyscy pamiętają ową wizytę kardynała, który 36 dni później został wybrany Następcą św. Piotra, dlatego pomocny stał się dla nas artykuł kard. Stanisława Dziwisza pod tytułem: „Granitowa pamięć” z miesięcznika „Posłaniec” z maja 2009 roku.

W starowiejskim sanktuarium czczony jest cudowny obraz przedstawiający Zaśnięcie i Wniebowzięcie NMP, a właściwie jego kopia, gdyż oryginał spłonął w „tajemniczych okolicznościach” 6 grudnia 1968 roku. Jak się później okazało sława Matki Boskiej Starowiejskiej przeszkadzała komunistom, którzy niszcząc obraz chcieli pomniejszyć kult maryjny wśród wiernych. Jednak dziesięć lat po tym tragicznym wydarzeniu na uroczystościach rocznicowych kardynał Wojtyła powiedział: „ani wody, ani ogień nie zdołały ugasić miłości”. Tak, bowiem Matka Boska Starowiejska już od wieków towarzyszy z miłością swoim wiernym we wszystkich ich radościach i smutkach, w niepokojach i nadziejach.

Namalowany na początku XVI wieku obraz – jak głosi tradycja – przyszedł z Węgier do Polski. 8 września 1877 obraz przyozdobiono złotą koroną, a 7 sierpnia 1927 roku starowiejskie sanktuarium otrzymało godność „bazyliki mniejszej”.

Obecnie w sanktuarium maryjnym w Starej Wsi są obchodzone szczególnie uroczyście dwa święta: Wniebowzięcia (15 sierpnia) i Narodzenia NMP (8 września), podczas których sumy odpustowe nieraz celebrują sami biskupi przemyscy. Liczba pielgrzymów

  Matka Boska Starowiejska

przychodzących na odpusty waha się od 7 do 15 tysięcy. W ciągu całego roku

sanktuarium nawiedzają mniej i bardziej liczne grupy pielgrzymów. Od XVIII wieku po dziś dzień ewenementem są doroczne pielgrzymki wiernych z Tyczyna koło Rzeszowa.

 Anna Kluzek

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 25