DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 18

 

Na spotkaniu w dniu 19.06.2008r. ks. Franciszek Dziedzic zaproponował bankowcom zastanowienie się nad znaczeniem cudu w Kanie Galilejskiej. A oto krótka notatka sporządzona w trakcie rozważania.
Ten fragment Ewangelii jest często czytany podczas uroczystości ślubnych. I jest to wówczas forma zaproszenia Maryi do nowotworzącej się rodziny. Ale warto podjąć głębsza refleksję i zastanowić się nad każdym słowem tego natchnionego tekstu.


"Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów."

Działo się to "trzeciego dnia" od przyjęcia chrztu przez Pana Jezusa. Piękna symbolika, zważywszy, że ostatni cud (Eucharystyczny) miał miejsce trzeciego dnia przed Zmartwychwstaniem.

"A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina»."

Zabrakło wina - na ówczesne czasy powszedniego napoju, który zaspokajał pragnienie. Bowiem nawet wodę zaprawiano wtedy winem, aby się nie zepsuła w upale.

"Jezus Jej odpowiedział:  «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?»"


Jezus chce przez to powiedzieć, że wszystko zależy od Boga Ojca. On jest Stwórcą i Sprawcą świata. Słowo: "Niewiasta" nawiązuje do Ewy z raju, która nie potrafiła wziąć odpowiedzialności za swój grzech na siebie, a jako winowajcę wskazała węża. Jezus jako jedyny podjął wyzwanie krzyża. Ale chwila próby zostanie wskazana przez Boga Ojca. Każdy znak, który Jezus wykonuje przybliża jednak mękę, bowiem jest po cudach przyczyną ataków i napietnowań. A Jezus mówi, żeby Matka nie przyspieszała Jego godziny.
Fragment obrazu Paolo Veronese: "Gody w Kanie Galilejskiej", Luwr, Paryż, Wielcy Malarze, Część 59, Paolo Veronese, str. 15.
"Wtedy Matka Jego powiedziła do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie»."
 

 Matka Boża wypowiadając te słowa zdaje się być nieposłuszną wobec słów Jezusa. Ale tylko pozornie. Ona już bowiem wszystko "uzgodniła" z Bogiem Ojcem, to znaczy pomodliła się.

"Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary."

Cud ilości i ...

"Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory»."

... jakości. Cud ma charakter paschalny. Jest zapowiedzią Zesłania Ducha Świetego. ( W czasie Zesłania Ducha Świętego ludzie mówili różnymi językami jakby byli upici młodym winem, a Oni byli przepojeni łaską Ducha Świetego.)

"Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Następnie On, Jego Matka, barcia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni."
(J 2, 1-12)

Jezus dokonuje wszystkich cudów ze względu na pobudzenie wiary w uczniach, nie zaś dla poklasku, albo poratowania młodej pary w tarapatach.

  Anna Kluzek

 

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 18