DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 16

 

 Nawiedzenie Diecezji Rzeszowskiej przez relikwie bł. Karoliny Kózka w stało się pretekstem do wspomnienia postaci tej wiejskiej dziewczyny na spotkaniu w dniu 22 listopada 2007r. Ksiądz Janusz przedstawił nam życiorys Błogosławionej zwracając szczególną uwagę na jej piękno duchowe i obronę godności kobiety, która w dzisiejszym świecie jest nagminnie szargana.

A oto krótkie sprawozdanie z naszego spotkania:

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w miejscowości Wał-Ruda, w diecezji tarnowskiej, obecnie w parafii Zabawa. Niewykształceni, ale bogobojni rodzice posłali córkę do szkoły. Naukę rozpoczęła w 1906 roku i znana była jako wzorowa uczennica. Cechowała ją łatwość percepcji. (Codziennie śpiewała „Godzinki” z mamą). Edukację ukończyła w 1912 roku (6 klas) i jak na ten czas zdobyła dobre wykształcenie. Niestety rodziców nie było stać na kontynuację jej nauki. Ale za to Karolina przekazywała nabytą wiedzę innym dzieciom, czytając im między innymi Pismo Święte. Praca animatorki dawała Błogosławionej motywację do doskonalenia własnej osobowości. Karolina traktowała swoje zajęcia jak modlitwę. Nie obca jej była Komunia św. duchowa, żywy różaniec. Pomagała w wiejskiej czytelni. Mimo dużej biedy ambicją każdej ówczesnej rodziny było posiadanie jednej gazetki katolickiej, swoistego „okna na świat”. Rodzina Kózka znała „Posłańca Serca Jezusowego”. Wiemy, że czytanie kształtuje wrażliwość, wyobraźnię i myślenie.
18 listopada 1914 roku podczas wojny rodzinę Kózka naszedł żołnierz rosyjski i uprowadził Karolinę z domu. Ojciec próbował ratować córkę, ale wszelkie wysiłki nie powiodły się. Karolina próbowała uciekać i broniła się. Zmarła od cięcia szablą: wykrwawiła się przez przeciętą tętnicę szyjną. 4 grudnia znaleziono bardzo okaleczone i zranione ciało Karoliny -dowód stawiania oporu przez Błogosławioną, która nie utraciła dziewictwa.
Miejscowy proboszcz zadbał o szczegółowe udokumentowanie jej męczeństwa: wszyscy

  Błogosławiona Karolina Kózka

świadkowie zostali przesłuchani po przysięgą, a ich zeznania - utrwalone na piśmie. Zachowała się

również dokładna obdukcja lekarska: doktor i akuszerka, spisali swoje spostrzeżenia.
30 czerwca 1986 roku Jan Paweł II wydał dekret o męczeństwie Karoliny, a później 10 czerwca 1987 roku została beatyfikowana.
Ojciec Święty wspomniał przy tej okazji, że Karolina „mówi o wielkiej godności kobiety; o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne (…), ale nosi w sobie, to ludzkie ciało, zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa. (…) Karolina Kózka była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania. Żyła z tą świadomością i dojrzewała w niej. Z tą świadomością oddała wreszcie swoje młode życie, kiedy trzeba je było oddać, aby obronić swą kobiecą godność. Aby obronić godność polskiej, chłopskiej dziewczyny”.

 
Anna Kluzek

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 16