DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 10

 

 
 

Na spotkaniu w dniu 16 listopada 2006 r. ksiądz Janusz Sądel zaproponował abyśmy zastanowili się nad ostatecznymi rzeczami człowieka, a więc nad śmiercią, Sądem Bożym i naszym wiecznym przeznaczeniem: niebem albo piekłem. A oto notatka, którą sporządziłam:

 

Śmierć kończy doczesne życie człowieka. Na ziemi możemy jeszcze służyć Panu Bogu, aby dał nam życie wieczne. Zaraz po śmierci, na sądzie szczegółowym zdecyduje się nasze przeznaczenie, bowiem będzie nam odpłacone według naszych czynów. (Przypowieść o ubogim Łazarzu i o złym bogaczu, Łk 16,19-31)

„Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości” – Św. Jan od Krzyża, Sentencje, 64, (Katechizm Kościoła Katolickiego, str. 250).

Niebo
:
 – stan duszy, kiedy ta widzi Boga twarzą w twarz. (Tylko Mojżesz widział tak Boga w krzewie gorejącym.), tu na ziemi nasze zmysły są zbyt ograniczone, żeby dojrzeć Boga (1Kor 2,9),
- stan najwyższego, ostatecznego i najpełniejszego szczęścia,
- odnalezienie swojej tożsamości,
- kontemplacja Boga w chwale niebieskiej, „wizja uszczęśliwiająca”. Człowiek po śmierci jest wolny: wizja uszczęśliwiająca powoduje, że człowiek wybiera niebo (miłość do Boga za życia.),
- szczęśliwa wspólnota tych wszystkich, którzy są doskonale zjednoczeni z Chrystusem.

Czyściec
:
– oczyszczenie potrzebne dla osiągnięcia świętości, aby wejść do nieba (Sobór Florencki i Trydencki)

"Sąd Ostateczny" - fragment: Chrystus i Matka Boska, Michał Anioł, fresk, Kaplica Sykstyńska, Watykan, Wielcy Malarze, Michał Anioł, część 36, str. 25.

- określenie teologiczne,
- uszlachetnienie, przemienienie człowieka.

Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12,32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu przyszłym” Św. Grzegorz Wielki, Dialogi, 4,39 (Katechizm Kościoła Katolickiego, str. 252).
Pismo Święte mówi o praktyce modlitwy za zmarłych (2Mch, 12,45). Chodzi tu o odpokutowanie win lekkich, które nie zostały odpokutowane za życia przez zmarłego. Najdoskonalszą ofiarą za dusze jest Msza Święta. Kościół zaleca również: jałmużnę, odpusty, dzieła pokutne za zmarłych: umartwienia, ofiary (w celu odpuszczenia grzechów i win zaciągniętych przez zmarłego). Jeśli osoba, za którą się modlimy, przebywa w niebie, to nasze modły trafiają do Skarbca Kościoła, by później przejść na dusze, o których nikt nie pamięta. Pamięć musi służyć pojednaniu, nie może budzić nienawiści. O zmarłym należy mówić tylko dobrze. Przebaczenie win pomaga zmarłemu w oczyszczeniu.

Piekło
:
- przeznaczenie tych, którzy grzeszyli przeciwko Panu Bogu, bliźniemu, przeciwko samemu sobie,
- stan ostatecznego samowykluczenia jedności z Bogiem,
- przeznaczenie osób nie żałujących swoich win i dobrowolnie odrzucających miłosierną miłość Boga,
- gehenna ognia nieugaszonego (Mt5,22.29; Mt13,42.50; Mk9,43-48),
- wieczne oddalenie od Pana Boga tych, którzy nie widzieli w bliźnich Boga i nie wyszli naprzeciw ich potrzebom. „Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą…”(1J3,15),
- dobrowolne odwrócenie się od Boga i trwanie w grzechu śmiertelnym aż do końca życia.

Nikt nie zna dnia ani godziny, kiedy zostanie powołany do życia wiecznego, dlatego powinniśmy trwać nieustannie w łasce uświęcającej. Nasz strach powinien wynikać nie z samego faktu fizycznego odejścia, ale ze strachu przed Panem Bogiem, Jego rozliczeniem z naszej miłości i wierności powołaniu. Obyśmy mieli wtedy ręce pełne dobrych uczynków.

„Zmartwychwstanie wszystkich zmarłych, „sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Dz24,15), poprzedzi Sąd Ostateczny. (…)„W obliczu Chrystusa, który jest prawdą, zostanie ostatecznie ujawniona prawda o relacji każdego człowieka z Bogiem (J12,48-49). (…) Poznamy ostateczne znaczenie dzieła stworzenia i ekonomii zbawienia oraz zrozumiemy prawdziwe drogi, którymi Jego Opatrzność prowadziła wszystko do ostatecznego celu. Sąd Ostateczny objawi, że sprawiedliwość Boga triumfuje nad wszystkimi niesprawiedliwościami popełnionymi przez stworzenia i że Jego miłość jest silniejsza od śmierci.” (Katechizm Kościoła Katolickiego, str. 254).

 Anna Kluzek

 

Powrót do strony głównej/Spotkania/Spotkanie 10