DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ

Powrót do strony głównej/Wspomnienia/Jubileusz.../Rok 1995

 

 

 Rok 1995

 

Od 1986 roku Rzeszowscy Bankowcy brali udział w corocznej majowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bankowców na Jasną Górę w Częstochowie. Przez dziewięć lat wyjazdy organizowane były przez poszczególne Banki dla swoich pracowników i ich rodzin. Ich uczestnicy z podziwem patrzyli na różne grupy wkraczające na szczyt Jasnej Góry w towarzystwie swoich duszpasterzy z transparentami informującymi o miejscowościach i oddziałach, z których przybywali. My byliśmy anonimowi. Brakowało duchowego przywództwa całego naszego środowiska. A przecież na terenie Rzeszowa już wówczas istniało i działało ponad 20 banków skupiających znaczną rzeszę pracowników, emerytów oraz rencistów. Wskazane więc było, aby ci ludzie mający te same cele i zainteresowania zawodowe poznali się nawzajem. Kilkakrotne próby wspólnego działania nie dały rezultatu.

Dopiero informacja o X Jubileuszowej Pielgrzymce Bankowców do Pani Jasnogórskiej okazała się zalążkiem Rzeszowskiego Duszpasterstwa. Czekaliśmy aż dziesięć lat, aby nasze pragnienie utworzenia wspólnoty braterstwa, solidarności wynikającej z podobieństwa warsztatu pracy, troski i nadziei rodzących się z rozpoczętej przebudowy systemu bankowego stało się realną możliwością.

Po otrzymaniu Biuletynu Bankowców „Bogurodzica” nr 8, zorganizowano w dniu 15 marca 1995 roku wspólne spotkanie wytypowanych pracowników z terenu Rzeszowa. Przybyło 18 osób. Celem spotkania było omówienie udziału Rzeszowskich Bankowców w Jubileuszowej Pielgrzymce. Zaproszono również przedstawicieli Kurii Diecezjalnej. Przybyli: ks. kanonik Jan Szczupak- Dyrektor Wydziału Duszpasterstw Kurii oraz ks. Józef Stanowski - Kanclerz Kurii. Postanowiono wystąpić po raz pierwszy w zorganizowanej grupie i po raz pierwszy wziąć udział w procesji Daru Ołtarza.

Zrodziła się idea powołania na naszym terenie - na wzór innych ośrodków w Polsce - Duszpasterstwa Bankowców w Rzeszowie. Powołano komitet organizacyjny, w skład którego weszli (po jednej osobie) przedstawiciele wszystkich banków uczestniczących w spotkaniu, tj:  

Maria Balawejder

BDK II Oddział

emeryt

Maria Fura

PKO S.A.

pracownik

Andrzej Cybulski

PKO BP I Oddział

pracownik

Elżbieta Kordas

PKO BP II Oddział

pracownik

Maria Janów

BGŻ

pracownik

Anna Hardulak

NBP Oddział Okręgowy

pracownik

Małgorzata Korab

BDK II Oddział

pracownik

Maria Ligęza

BPH

pracownik

Łucja Jastrzępska

Inwestbank

pracownik

Danuta Wielgos

PB Inwestycyjny

pracownik

Zostali oni zobowiązani do przekazania wyników spotkania w swoich oddziałach, zebrania wniosków, wskazówek i opinii pozostałych pracowników.

Kolejne spotkanie w celu podjęcia konkretnych decyzji ustalono na dzień 04 kwietnia 1995 r. Na tym zebraniu powołano Duszpasterstwo Bankowców w Rzeszowie. Wybrano Komitet Duszpasterstwa, w skład którego weszły wszystkie wcześniej wymienione osoby z komitetu Organizacyjnego i dołączono do niego Marię Stachurską z BPH.


Pozostała sprawa oficjalnej inauguracji Duszpasterstwa. W tym celu do ks. Biskupa udała się Delegacja z ks. Józefem Stanowskim na czele w składzie: Andrzej Cybulski z-ca dyr. PKO BP I Oddział, Elżbieta Nawrocka i Maria Balawejder. J.E. ks. Bp Kazimierz Górny odniósł się do przedstawionej inicjatywy z dużą przychylnością. Duszpasterzem rzeszowskiego środowiska wskazanym przez ks. Bpa został ks. Józef Stanowski kanclerz kurii, który pomimo nawału zajęć, chętnie zgodził się zostać asystentem kościelnym nowego Duszpasterstwa.
Na miejsce oficjalnej inauguracji Duszpasterstwa wybrano Kościół Farny. Jego początki sięgają panowania króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszy kościół ufundowany został w 1354 r., który strawiony przez pożar, po 73 latach ponownie stanął na tym samym miejscu już jako kamienny, pod wezwaniem św. Stanisława i Wojciecha. Ten przetrwał w postaci gotyckiego prezbiterium do tej pory.

  Radość nasza była ogromna, gdy w dniu 9

 maja 1995 r. w tym kościele odprawiona została Msza Święta inaugurująca działalność Duszpasterstwa Bankowców w Rzeszowie. Odprawiona była pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Kazimierza Górnego, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. Józef Stanowski. 
W celebrze udział wzięli ponadto księża: Piotr Mierzwa, Stanisław Słowik, Janusz Sądel – notariusz kurii. Służbę liturgiczną sprawowali pracownicy banku, a kościół był wypełniony po brzegi przez bankowców i ich rodziny. Były to niezapomniane i piękne chwile dla licznie zgromadzonych pracowników, emerytów, rencistów, oraz dyrekcji rzeszowskich banków.
W modlitwie wiernych poszczególni pracownicy zanosili gorące prośby dotyczące Ojczyzny, Ojca Świętego, bankowców i ich rodzin.
Dziękowaliśmy żarliwie Pani Jasnogórskiej za
pomoc w urzeczywistnieniu naszych zamierzeń i prosiliśmy o dalszą opiekę, bo od naszego do Niej pielgrzymowania zrodziła się potrzeba powołania Duszpasterstwa.

 

 
 Na zakończenie tej uroczystej Mszy Świętej J.E. ks. bp. przekazał w serdecznych słowach wszystkim bankowcom wyrazy wdzięczności i zadowolenia z tego organizacyjnego wysiłku, uwieńczonego pięknym sukcesem. Błogosławiąc nam, życzył satysfakcji z wykonywanej w służbie dla Ojczyzny pracy, wielu sukcesów, pomyślności, zarówno w życiu osobistym jak i rodzinnym.

Po tych uroczystościach przeszliśmy w gościnne progi ks. Stanisława Bełzy – proboszcza Parafii Farnej, gdzie przy herbatce, pachnących ciastkach długo dyskutowaliśmy o najbliższych planach Duszpasterstwa.

Trzy dni później tj. 13 maja 1995 r. 9 autokarów z bankowcami udało się na Jasną Górę, by
wspólnie uczestniczyć w X Ogólnopolskiej Jubileuszowej Pielgrzymce Bankowców. Złożyliśmy u stóp Królowej Polski „Dar Ołtarza”, poświęcony przez ks. bpa w czasie Mszy Świętej Inauguracyjnej, ufundowany przez

 

Duszpasterstwo, który składał się z pozłacanego i
  pięknie grawerowanego srebrem kielicha, pateny i puszki z pokrywą, z wygrawerowanym na każdym elemencie napisem: „Dar Ołtarza Rzeszowskich Bankowców na Jasną Górę w Częstochowie, 13.V.1995 r.”. Na ten cel zebrano wśród pracowników dobrowolne datki w kwocie 13,570 zł.

I tak to się zaczęło. Duszpasterstwo zostało przyjęte w środowisku bankowym. Praca nasza nabierała rumieńców. Po inauguracji i Jubileuszowej Pielgrzymce była przerwa do końca roku – przygotowywano się do pracy na rok następny. Na jednym ze spotkań komitetu Duszpasterstwa określono działania, jakie będą podejmowane w celu integracji środowiska bankowego, wśród których najważniejsze to:
  • uczestnictwo w corocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bankowców na Jasną Górę,
  • organizowanie pielgrzymek do Sanktuariów Maryjnych i miejsc kultu religijnego,
  • coroczny wspólny „Opłatek”.
   
Najbliższym celem było zorganizowanie pierwszego wspólnego spotkania opłatkowego.
   

 

Powrót do strony głównej/Wspomnienia/Jubileusz.../Rok 1995