DUSZPASTERSTWO BANKOWCÓW DIECEZJI RZESZOWSKIEJ MATEUSZ
Powrót do strony głównej/Wspomnienia/Jubileusz.../Cele...


 

CELE I ZADANIA
DUSZPASTERSTWA BANKOWCÓW

Celem duszpasterstwa jest prowadzenie ludzi, żyjących w rozmaitych splotach stosunków społecznych i podlegających oddziaływaniu różnych prądów społecznych i ideologicznych czasu, do spotkania z Bogiem w wierze i miłości. W realizacji tak rozumianego duszpasterstwa Kościół kieruje się zasadami zawartymi w Objawieniu Bożym. Wymagają one jednak ciągłej aktualizacji i nieustannej konfrontacji z teraźniejszością i znakami czasu. Każdorazowa sytuacja, w której realizowane jest duszpasterstwo nie jest przypadkiem, ale przewidzianą przez Opatrzność Bożą sytuacją, w której realizowane jest posłannictwo Kościoła.

W odczytywaniu zasad oraz sytuacji, w której realizowana jest
zbawcza działalność Kościoła, przychodzi z pomocą refleksja teologiczno - pastoralna. Ona to w oparciu o znajomość zasad zawartych w źródłach Objawienia z jednej strony oraz znajomość stanu faktycznego religijności katolika i grup społecznych z drugiej strony, stwarza możliwość szerszego spojrzenia na indywidualne i społeczne życie człowieka, aby nie zgubił w swoim środowisku społecznym nadprzyrodzonych celów i przeznaczeń, ale mógł je zrealizować i osiągnąć.

Duszpasterstwo zawodowe obejmuje ludzi zatrudnionych i pracujących w konkretnym zawodzie. Rozwój cywilizacyjny powoduje powstanie nowych wymagań i ułatwień życia codziennego. Zawód decyduje nie tylko o pewnym rodzaju pracy, ale również wpływa na osobowość. Podstawowymi cechami każdego zawodu jest ustawiczne doskonalenie wykonywanej pracy, słowność i prawdomówność. Pracowitość była wywoływana nie tylko chęcią zysku jako zapłaty za doskonale wykonaną pracę, ale również powoduje ubogacenie osobowości i jest cnotą przewodnią.

Szczególnym środowiskiem zawodowym jest środowisko pracowników bankowości. Ostatnie
lata przyniosły w tym sektorze gospodarki wielkie zmiany wynikające z ogromnych możliwości nowych technologii. Jednak zawsze, nawet przy tych zdobyczach niezastąpiony jest człowiek, i jego umiejętność podejmowania dobrych, prawych decyzji. Stąd powstałe 10 lat temu Diecezjalne Duszpasterstwo Bankowców od samego początku stawiało sobie za cel ogarnąć troską duszpasterską pracowników bankowości, emerytów i ich rodziny i pomagać im w tych nowych jakże szybko zmieniających się warunkach. Pragniemy w tej posłudze wskazując Chrystusa, pokazać drogę ukazana przez niego, która jest pewna i bezpieczna także w naszych, nowych czasach. 

Duszpasterstwo Bankowców stanowi część duszpasterstwa diecezjalnego specjalnego, które skierowane jest do różnych środowisk zawodowych, występujących na terenie naszej Diecezji. Do najważniejszych zadań tego duszpasterstwa należy umacnianie w wierze pracowników tej dziedziny gospodarki, wspieranie ich na tej drodze poprzez pogłębione życie religijne, katechezę, modlitwę, tworzenie wspólnoty. Drugim istotnym celem jest formacja etyczna i moralna pracowników bankowości, jakże istotna dla narodu, państwa jak i wszystkich obywateli. Staramy się te zadania realizować poprzez spotkania formacyjne, celebracje liturgiczne, spotkania okolicznościowe, a przede wszystkim pielgrzymki. Te ostatnie są dla nas wspaniałą okazją do tworzenia dobrej wspólnoty, dyskusji, wymiany poglądów jak i wspierania się wzajemnego na drodze wiary. Spotkania te są wspaniałym uzupełnieniem duszpasterstwa parafialnego, bowiem dają okazję doświadczenia wiary wśród osób pełniących te same zadnia, dotkniętych tymi samymi problemami i trudnościami. Częsty udział w spotkaniach duszpasterstwa członków najbliższej rodziny ogromnie ubogaca wszystkich i integruje.

Duszpasterstwo bankowców skierowane jest przede wszystkim do osób pracujących, ale nie zapominamy także o emerytach, jak i bankowcach, którzy utracili w ostatnim czasie pracę w bankowości, na skutek różnych reorganizacji i zmian. Jest to o tyle istotne, gdyż bardzo często spotkanie i aktywny udział w duszpasterstwie jest jedyną okazją spotkania się ze swoimi współpracownikami, jak i z obecnymi pracownikami swojego dawnego miejsca pracy.

Duszpasterstwo specjalistyczne ma także pomóc uaktywnić wiernych w swojej parafii. Ono nie wyłącza z życia parafialnego, a ma za zadanie wskazać i pomóc znaleźć swoje miejsce we wspólnocie parafialnej. I dlatego wielu z członków naszego duszpasterstwa angażuje się w różne przedsięwzięcia podejmowane w swoich parafiach, czy też wspierając swojego proboszcza i parafię w obowiązkach z dziedziny ekonomicznej i finansowej. Wielu członków naszego duszpasterstwa angażuje się także w działalność różnych ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Co przed nami? Chcielibyśmy, by jak najwięcej zwłaszcza młodych pracowników bankowości włączyło się w prace naszego duszpasterstwa. Pragniemy, by w duszpasterstwo włączyli się także bankowcy z innych miast naszej diecezji, tworząc kolejne koła.
Ciesząc się licznymi osiągnięciami  w ciągu tych 10 lat pragniemy, aby Duszpasterstwo Bankowców rozwijało się i jeszcze lepiej realizowało swoje zadnia, dając okazję do pogłębiania swojej wiary i bliskiego spotkania z Bogiem poprzez sumienne wykonywanie swojej pracy zawodowej, tworzenie pięknej kochającej się wspólnoty zaangażowanej, widzącej problemy i troski innych. Wspólnota zaś winna wyrażać się przede wszystkim w czynach.

 

Ks. Janusz Sądel

 

Powrót do strony głównej/Wspomnienia/Jubileusz.../Cele...